Wisconsin Department SUVCW Encampments

John Fletcher of Waukesha was appointed provisional Dept Commander on September 4, 1882. He held that post until late 1883, when Dr. John Finney was appointed to replace him. Dr. Finney was elected to succeed himself at the first Department Encampment.

No.	Dates			Location		Presiding Dept. Commander	
	
1	June 3, 1884		Oshkosh			Dr. John Finney, Clintonville
2	June 13, 1885		Milwaukee		Dr. John Finney, Clintonville	
3	July 24, 1886		Milwaukee		Samuel F. Peacock, Milwaukee
4	February 14, 1887	Janesville		F. Julius Walthers, Milwaukee
5	June 30, 1888		Madison			John P. Sheridan, Eau Claire
6	June 17-19, 1889	Menasha			Charles H. Hudson, Madison
7	June 17, 1890		Sheboygan		Charles H. Hudson, Madison
8	June 18-19, 1891	LaCrosse		Harry S. Fuller, Milwaukee
9	June 21-22, 1892	Oshkosh			George W. Wing, Kewaunee
10	June 21-23, 1893	Ashland			Robert L. McCormick, Hayward
11	June 20-22, 1894	Eau Claire		Walter C. Winters, LaCrosse
12	June 22-23, 1895*	Green Bay		Bert H. Wood, Superior
13	June 9-11, 1896		Marinette		Thomas L. Jacobs, Menasha
14	May 19-20, 1897*	Eau Claire		Rev. Walter J. Patton, Green Bay
15	May 25-36, 1898		Appleton		Charles C. Townsend, Benton
16	May 16-17, 1899		Milwaukee		R.M. Smith, Marinette
17	June 20-21, 1900	Superior		Albert G. Braband, Milwaukee
18	June 19-20, 1901	Sheboygan		J.W.T. Ames, River Falls
19	June 10-13, 1902	Stevens Point		Martin Grasse, Milwaukee
20	June 9-11, 1903		Chippewa Falls		Gustav Geisler, Sheboygan
21	June 14-16, 1904	Madison			Burton S. Fox, Plover
22	June 13-14, 1905	LaCrosse		Dr. Frank H.B. McDowell, Racine
23	June 12-14, 1906	Marinette		John H. Hazelwood, Jefferson
24	June 3-6, 1907		Oshkosh			Frederick Graf, Sheboygan
25	June 16-18, 1908	Racine			Felix A. Kremer, Madison
26	June 15-16, 1909	Eau Claire		Benjamin F. Armstrong, Racine
27	June 7-8, 1910		Fond du Lac		J.F. Smith, Bloomer
28	June 8-9, 1911		Green Bay		Dr. William C. Cowling, Oshkosh
29	June 11-13, 1912	Antigo			James E. Waldron, Eau Claire
30	June 9-11, 1913		Neenah-Menasha		Herbert S. Siggelko, Madison
31	June 9-11, 1914		Madison			Otto F. Berner, Antigo			
32	June 15-17, 1915	Wausau			Edward T. Fairchild, Milwaukee	
33	June 14-15, 1916	Ripon			Lew W. McComb, Stoughton		
34	June 19-21, 1917	Kenosha			George W. Palmer, Eau Claire		
35	June17-19, 1918		Ashland			W.R. Graves, Prairie du Chien		
36	June 3-5, 1919		Waukesha		Judson G. Bogart, Milwaukee		
37	June 14-16, 1920	Baraboo			Ned Withers, Ashland			
38	June 6-9, 1921		Antigo			Jesse T. Drake, Antigo			
39	June 12-15, 1922	Eau Claire		Albert Huelsman, fond du Lac		
40	June 1-3, 1923		Oshkosh			Charles J. Brewer, Eau Claire		
41	June 16-19, 1924	Janesville		H.C. Mock, Sheboygan		
42	June 15-18, 1925	Sheboygan		C.D. Donaldson, Eau Claire		
43	June 14-16, 1926	Racine			Henry A. Goldsmith, Milwaukee	
44	June 15-17, 1927	Fond du Lac		P.F. Sheehy, Prairie du Chien		
45	June 12-14, 1928	Madison			Harvey E. Moore, Milwaukee		
46	June 24-27, 1929	Beloit			Harvey E. Moore, Milwaukee		
47	June 9-12, 1930		Eau Claire		Rev. C.D. Mayhew, Sheboygan Falls	
48	June 15-17, 1931	LaCrosse		J.Z. Collier, Union Grove		
49	June 13-16, 1932	Waukesha		T.M. Lien, Beloit			
50	June 12-14, 1933	Sheboygan		M.S. Hoover, Superior			
51	June 11-13, 1934	Appleton		Frank S. Phipps, Eau Claire		
52	June 9-12, 1935		Oshkosh			Frank S. Phipps, Eau Claire		
53	June 14-17, 1936	Madison			Henry W. Siemers, Cleveland		
54	June 20-23, 1937	Sheboygan		Henry W. Siemers, Cleveland		
55	June 26-29, 1938	Milwaukee		Benjamin G. Haag, Eau Claire		
56	June 19-21, 1939	Eau Claire		Roy R. Lewis, Milwaukee		
57	June 9-12, 1940		Baraboo			Roy R. Lewis, Milwaukee		
58	June 8-11, 1941		Fond du Lac		William Lumsden, Sheboygan Falls	
59	June 14-17, 1942	Waukesha		Oscar Doppler, Baraboo		
60	June 131-6, 1943	Superior		H.V. Kemery, Altoona			
61	June 11-14, 1944	Sheboygan		Edward G. Kaestner, Milwaukee	
62	June 10-11, 1945	Fond du Lac		Edward G. Kaestner, Milwaukee	
63	June 1946		Kenosha			Edward G. Kaestner, Milwaukee	
64	June 1-4, 1947		Madison			Dr. J.O. Smith, Madison		
65	June 6-9, 1948		Fond du Lac		Franklin S. Hubbard, Kenosha		
66	June 1949					Franklin S. Hubbard, Kenosha		
67	June 11-14, 1950	Sheboygan		George A. Powers, Madison
68	June 1951		Kenosha			Peter Fields, Sheboygan		
69	June 1952					Peter Fields, Sheboygan		
70	June 12-14, 1953	Oshkosh			Clarence O. Hoth, Milwaukee		
71	June 25-27, 1954	Beloit			Clarence O. Hoth, Milwaukee		
72	June 17-19, 1955	Fond du Lac		Edward E. Biering, Milwaukee		
73	June 16-17, 1956	Madison			Edward E. Biering, Milwaukee	          
74	June 15-16, 1957	Sheboygan		Edward E. Biering, Milwaukee
75	June 14-15, 1958	Milwaukee		Alvin A. Kuechenmeister, Milwaukee	
76	June 20, 1959		Racine			Dr. John E. Sanborn, Milwaukee	
77	June 11-12, 1960	Madison			Dr. John E. Sanborn, Milwaukee
78	June 11, 1961		Fond du Lac		Dr. John E. Sanborn, Milwaukee	
79	June 9-10, 1962		Oshkosh			George A. Powers, Madison		
80	June 14-16, 1963	Waukesha		George A. Powers, Madison		
81	June 12-14, 1964	Fond du Lac		Thomas L.W. Johnson, Madison	
82	June 26-27, 1965  	Kenosha			Thomas L.W. Johnson, Madison	
83	May 20-21, 1966		Fond du Lac		Thomas L.W. Johnson, Madison	
84	May 19-21, 1967		Oshkosh			Herman T. Black, Milwaukee
85	May 17-19, 1968		Wauwatosa		Herman T. Black, Milwaukee
86	June 6-8, 1969		Milwaukee		Burton E. Kannenburg, Oconomowoc
87	June 5-7, 1970		Milwaukee		Burton E. Kannenburg, Oconomowoc
88	June 5, 1971		Summit			Burton E. Kannenburg, Oconomowoc
89	June 24, 1972		Milwaukee		Burton E. Kannenburg, Oconomowoc
90	June 2, 1973		Milwaukee		Burton E. Kannenburg, Oconomowoc
91	June 1, 1974		Milwaukee		Burton E. Kannenburg, Oconomowoc
92	June 7, 1975		Milwaukee		Burton E. Kannenburg, Oconomowoc
93	June 5, 1976		Milwaukee		Grover R. Huff, Oconomowoc	          
94	June 4, 1977		Milwaukee		Grover R. Huff, Oconomowoc
95	June 3, 1978		Milwaukee		Grover R. Huff, Oconomowoc
96	June 2, 1979		Milwaukee		Grover R. Huff, Oconomowoc
97	June 7, 1980		Milwaukee		Grover R. Huff, Oconomowoc
98	June 1981		Milwaukee		Grover R. Huff, Oconomowoc
99	June 12, 1982		Milwaukee		Grover R. Huff, Oconomowoc
100	June 11, 1983		Milwaukee		Grover R. Huff, Oconomowoc
101	June 9, 1984		Milwaukee		Thomas L.W. Johnson, Madison
102	June 8, 1985		Milwaukee		Thomas L.W. Johnson, Madison
103	June 14, 1986		Milwaukee		Thomas L.W. Johnson, Madison
104	June 1987		Milwaukee		Thomas L.W. Johnson, Madison
105	June 1988		Milwaukee		Thomas L.W. Johnson, Madison
106	June 1989		Milwaukee		Thomas L.W. Johnson, Madison
107	June 9, 1990		Milwaukee		Thomas L.W. Johnson, Madison
108	June 8, 1991		Milwaukee		Thomas L.W. Johnson, Madison
109	June 13, 1992		Milwaukee		Thomas L.W. Johnson, Madison	
110	June 12, 1993		Milwaukee		Thomas L.W. Johnson, Madison
111	June 11, 1994		Milwaukee		Thomas L.W. Johnson, Madison	
112	June 10, 1995		Milwaukee		Thomas L.W. Johnson, Madison	
113	June 8, 1996		Milwaukee		Thomas L.W. Johnson, Madison
114	June 7, 1997		Milwaukee		Thomas L.W. Johnson, Madison
115	June 13, 1998		Milwaukee		Stephen A. Michaels, Franklin		
116	June 12, 1999		Madison			Stephen A. Michaels, Franklin
117	June 10, 2000		Fond du Lac		Stephen A. Michaels, Franklin
118	June 9, 2001		Waukesha		Frederick F. Murphy, Cudahy
119	June 1, 2002		Manitowoc		Randy K. Novak, Oshkosh
120	June 7, 2003		Madison			Randy K, Novak, Oshkosh
121	June 12, 2004		King			Lyman E. Elliott, Jr., Hartford
122	June 11, 2005		Waukesha		Ronald M. Aronis, Saukville
123	June 10, 2006		Saukville		Kent A. Peterson, Cudahy
124	June 9, 2007		Boscobel		Brian Peters, Stevens Point
125	June 7, 2008		Kenosha			Brian Peters, Stevens Point
126	June 6, 2009		Madison			Bruce C. Laine, Eagle
127	June 12, 2010		King			Bruce C. Laine, Eagle
128	June 11, 2011		Waukesha		Thomas J. Brown, Milwaukee
129     June 16, 2012           Saukville               Thomas J. Brown, Milwaukee
*Wisconsin SUVCW met at the same time and place as Wisconsin GAR in 1895 and from 1897 to 1947.


divider line

Sons of Union Veterans of the Civil War
Department of Wisconsin

SUVCW Logo

Researched and Compiled by PDC Steve Michaels

Last Updated: